تراز لیزری خطی   Line Laser    

خط تراز لیزری دستگاهی است که با ایجاد خط لیزری در امتدادهای مختلف به کاربر این امکان را می دهد که عملیات نصب و پیاده سازی را با سرعت و دقت بیشتری انجام دهد.

تراز لیزری خطی عموما بصورت خودترازمیباشد یعنی پس از استقرار، دستگاه خودش را ترازمی کند و دیگر نیازی نیست کاربر سطح زیر آن را هموار و یا خود دستگاه را تراز نماید البته برای این نوع دستگاهها یک بازه خود ترازی تعریف شده است که عموما بین 3 تا 5 درجه است یعنی اگر دستگاه (محور قائم دستگاه) تا 5 درجه انحراف داشته باشد دستگاه خودش را  بطور اتوماتیک  تراز می نماید ولی اگر بیش از  5 درجه باشد با چشمک زدن و یا بوق زدن به کاربر اعلام می دارد که دستگاه قادر به تراز خود نمی باشد.

 

  سیستم خودترازی در دستگاههای خطی  به دو صورت می باشد:

         - خودترازی بر مبنای قانون پاندول Self-Leveling

         - خودترازی بکمک سیستم الکترونیکی Electronic Leveling  

در سیستم اول(Self-Leveling )  لیزر دستگاه روی یک پاندول یا شاقول  نصب شده است که با کج شده دستگاه این پاندول بکمک نیروی گرانش زمین بطور شاقولی باقی می ماند اما در سیستم دوم (Electronic Leveling) لیزر روی قطعه ای که زیر آن جکهایی که بکمک موتور بالا و پایین می روند  نصب شده است.

عمده دستگاههای موجود در بازار از سیستم اول یا  Self-Leveling  استفاده می کنند ولی لای سای علاوه بر استفاده از این سیستم در برخی دستگاههای خود اقدام به بکارگیری سیستم دوم یعنی Electronic Leveling  را نیز نموده است که موجب تمایز هر چه بیشتر این برند از سایر رقبای خود شده است با این سیستم شما می توانید به دقت بالاتری در تراز شدن دستگاه برسید که برای کارهای دقیق تر مورد توجه قرار می گیرد .

 

تراز دو خط لیزری (شاقول - تراز)


دارای یک خط افق و یک خط قائم است که برای سقف کاذب و کابینت مناسب است ، خط شاقولی LS 609 تا بالای دستگاه امتداد دارد

 

 تراز سه خط لیزری ( یک گونیا )

دارای یک گونیا در کف و سقف می باشد و یک نقطه شاقولی در کف می باشد و از طرفی  تقاطع خطهای شاقولی در سقف تشکیل نقطه شاقولی سقف را می دهد که در راستای نقطه شاقولی کف است و برای  دیوار کشی ، نصب کاشی و سرامیک و پارتیشن بندی مناسب است

 

 تراز لیزری ترکیبی ( خط و نقطه)

این دستگاهها در واقع ترکیب دو دستگاه تراز خطی و شاقول لیزری هستند( دو دستگاه در یک دستگاه) یعنی یک سمت دستگاه نقطه می دهد و سمت دیگر خط . این دستگاهها برای کسانی که بخشهای بیشتری از فعالیتهای ساختمانی را انجام می دهند مناسب است مثل کناف - روشنایی - آسانسور و کابینت و ...

 

 تراز فوم بتن (تراز لیزری افقی)

این دستگاه مخصوص کارهای خاصی چون فوم بتن - سقف کاذب - کف سازی و ... می باشد حتی می توان از این دستگاه بجای تراز روتاری لیزری در داخل ساختمان هم استفاده نمود.این دستگاه چهار خط افقی دارد که در مرکز هر کدام یک نقطه قرار دارد که دو به دو نظیر هم می باشد.

 

 تراز پنج خط لیزری ( چهار گونیا)

این دستگاه با داشتن چهار گونیا در سقف و کف امکان انجام تمامی فعالیتهای ساختمانی از مرحله فونداسیون تا دکوراسیون را میسر می سازد و حتی می توان برای نصب کرکره و چهارچوب هم بکار گرفت. در بعضی مدلها ، خط تراز یک خط شاقولی را قطع می کند و در برخی دیگر دو خط شاقولی را که در نتیجه در یکی یک بعلاوه کامل ودر دیگری دو بعلاوه ( تقریبا  بعلاوه نصفه ) را روی دیوار داریم.

 

تراز هشت خط لیزری

( گونیا در شش وجه )

تراز هشت خط کامل ترین خط تراز لیزری میباشد که در تمامی جهات (بجز 633 ) بعلاوه میدهد و همچنین دقیق ترین مدل 628 می باشد با دقت 0.1 میلیمتر بر متر که دارای  سیستم خود ترازی الکترونیکی می باشد.

 

 

خط تراز لیزری از نظر داشتن خط و یا نقطه به سه دسته کلی تقسیم می شوند.

-         تراز لیزری که فقط دارای خط می باشد 

-         تراز لیزری که علاوه بر خط ، نقطه شاقولی هم دارند  

-         تراز لیزری که ترکیبی از خط ها و نقاط را دارند

تراز لیزری خطی عموما به گونه ای طراحی شده اند که برای مصارف داخل ساختمان (Indoor)  بکارگرفته شوند ولی بعضی از دستگاهها با تغییر نوع لیزر (در تجهیزات لای سای با زدن کلید P  که مربوط به تغییر لیزر به لیزر پالسی Pulse Laser ) و کمک گرفتن از آشکار ساز یا Detector  قابل استفاده در محیط خارج ساختمان Outdoor  خواهد بود.

تراز لیزری خطی به شکلهای مختلفی  در بازار موجود می باشد اما تمامی آنها را می توان به دو دسته کلی آهنربایی و غیر آهنربایی تقسیم کرد.منظور از آهنربایی یعنی دستگاه به شکلی طراحی شده است که اولین شکل کاربردی آن بهمراه آهنربا و برای نصب در ارتفاع است نظیر دستگاه(LS 609)  حالت غیر آهنربایی دستگاههایی که به لحاظ کاربریشان می توان آنها را روی زمین قرار داد که البته تمامی این مدلها ( در تجهیزات لای سای) قابلیت اتصال پایه آهنربایی و در نتیجه استفاده در ارتفاع را نیز دارند.

پایه آهنربایی در برخی از مدلها نظیر (LS633 - LS609 )   بصورت کشویی طراحی شده است که به کاربر این قابلیت را می دهد که با بازکردن قفل مربوطه، دستگاه را بدون جدا کردن آهنربا از قطعه فلزی حدود 6 سانتی متر بالا ببرد ،در نتیجه  این امکان را برای شما فراهم می کند که پس از اتصال آهنربا به قطعه فلزی به میزان جزئی خط تراز( خط افق) را تغییر مکان دهید  البته در برخی از دستگاههای  لای سای حرکت خط شاقولی ( خط قائم) برای دستگاه تعریف شده است یعنی بکمک یک پیچ حرکت آهسته کاربر امکان حرکت خطوط شاقولی را بسمت راست یا چپ دارد که در کارهای اجرایی بسیار سودمند است.

 

 

ترازهای لیزری عمدتا دارای قفل می باشند بدین معنی که یک ضامن هم نقش روشن و خاموش کردن دستگاه و هم نقش نگه داشتن و یا آزاد کردن پاندول دستگاه را دارد، تا امکان صدمه خوردن دستگاه در هنگام حمل و نقل نزدیک به صفر شود.

خط تراز لیزری قابلیت پیاده کردن خط مورب را نیز دارد( برخی از مدلها) بدین ترتیب که کاربر بدون باز نمودن قفل اقدام به روشن کردن خطوط (از طریق کلیدهای تعیین شده) می نماید در این حالت وقتی دستگاه از حال تعادل منحرف می شود دیگر قادر به اعمال تصححیح نمی باشد و در نتیجه خط بصورت مورب نمایش داده می شود از این کاربرد بیشتر برای پیاده کردن راه پله ، دکوراسیون داخلی و ... استفاده می شود.

 

 

ترازلیزری خطی
پیاده کردن خط مورب پیچ حرکت آهسته  دقت  (میلیمتر بر متر)  پایه آهنربایی تعداد نقطه تعداد خط مدل
- - 0.3  اختیاری  0  2 LS 601
- - 0.3  دارد  0  2 LS 609
- - 0.3 دارد 0 2 LSG600
دارد - 0.2 اختیاری
 1  3 LS 607
دارد دارد 0.15  اختیاری 1
 3 LS 618
دارد - 0.3  دارد 4
 4 LS636D
دارد - 0.3  دارد 3  3 LS 672
دارد - 0.2  دارد  5  2  LS 670
دارد دارد 0.2 اختیاری 1 5 LS 639
دارد دارد 0.15 اختیاری
1 5 LS 619
دارد دارد 0.2 اختیاری 1 8 LS 669
دارد - 0.2 دارد 0 8 LS 633
- دارد 0.1  اختیاری 1
 8 LS 628